Історія бібліотеки

        В Радехові районна бібліотека почала функціонувати в травні 1940 року в приміщенні колишнього Українського Народного Дому, що був зведений на кошти громади міста в листопаді 1912 року. На цей час вона мала 2000 книг та 1100 брошур. Першою завідувачкою бібліотеки стала Дученко Ольга Іванівна. В роки Другої світової війни книгозбірня припинила свою діяльність і відновила її в лютому 1945 р. в будинку №5 по вул Базарній (нині Лесі Українки). В кінці 1947 року бібліотека знову перенеслася на своє колишнє і вже постійне місце - Український Народний Дім, що на вул Львівській. ЇЇ директором призначено Буданову Віру Андріївну з вищою бібліотечною освітою.
     В 50-х роках районна бібліотека стає центром залучення до читання книг всього письменного населення міста.Розширилися форми масової роботи з читачами, які з успіхом проходили на підприємствах міста. Саме така активна діяльність бібліотечних працівників була гідно оцінена: Комітет в справах культосвітньої роботи при Раді Міністрів Української РСР визнав районну бібліотеку як одну із кращих в республіці і нагородив її двома Почесними Грамотами.
       В 60-х роках районна бібліотека координує роботу 24 сільських бібліотек, 3 - клубних та 8 - на громадських засадах. А початок 70-х років ознаменувався рухом бібліотек за звання закладу відмінної роботи. З лютого 1973 р. книгозбірню очолила Усик Наталія Іванівна з вищою бібліотечною освітою, яка до того працювала завідувачкою абонементу. ЇЇ керівництво припало на той час, коли бібліотеки працювали під гаслом централізації. Цей період характеризувався належним рівнем планового комплектування, кількісним і якісним зростанням фонду, зміцненням матеріально-технічної бази. Фонд бібліотеки становив 29,3 тис.прим., читачів - 3 тис. А вже в 1974 році районна бібліотека першою в області стала "Бібліотекою відмінної роботи".
         Загальному піднесенню рівня діяльності бібліотеки в січні 1975 року сприяла централізація мережі масових бібліотек, яка об'єднала в єдину централізовану бібліотечну систему (ЦБС) 56 бібліотек району, в т.ч. дві районні бібліотеки (для дорослих і дітей), та дві селищні (для дорослих і дітей). Районна бібліотека одержала статус Центральної районної бібліотеки (ЦРБ). Змінилася і її структура. В ЦРБ діють відділи:  по обслуговуванню читачів з читальним залом та кафедрою по обслуговуванню юнацтва; нестаціонарних форм обслуговування; комплектування та каталогізації фондів; організаційно-методичний; інформаційно-бібліографічний.  ЦРБ здійснює методичне керівництво всіма бібліотеками району, беруться на контроль всі нестаціонарні форми обслуговування населення книгою. А для повнішого їх забезпечення в розпорядження книгозбірні надається бібліобус "Кубань".
       Новим аспектом роботи ЦРБ кінця 70-х - поч.80-х рр. стає ще тісніший зв'язок з організаціями та підприємствами району. Запроваджується комплекс заходів, спрямованих на збереження фондів та запобігання читацькій заборгованості. Запити читачів забезпечуються через міжбібліотечний абонемент (МБА).
         Період другої половини 80-х - поч.90-х рр. супроводжується змінами в змісті і організації роботи ЦРБ, що обумовлені програмою перебудови бібліотечної справи. Цей період вимагає поліпшення фахової підготовки та освітнього рівня бібліотекарів. З цією метою провелася громадсько-політична атестація окремих працівників ЦРБ, зокрема працівників організаційно-методичного відділу. На новій ідейній платформі будується вже традиційне завдання підготовки кваліфікованих кадрів та забезпечення ними системи бібліотек району. В місті Київ, а пізніше в м.Рівне, діють інститути по підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників, які закінчили без відриву від виробництва багато працівників ЦРБ.
          На початку березня 1991 року ЦБС очолила Загиней Ніна Миколаївна з вищою бібліотечною освітою (до того працювала заступником директора по роботі з дітьми). Фонд бібліотеки на той час становив 67  тис. прим, читачів - більше 3 тис.
           1992 рік - новий період у діяльності книгозбірні. З прийняттям Україною державного суверенітету та поступового переходу її економіки до ринкових реформ, в бібліотеці з'явилось чимало позитивних і негативних явищ. Чорною смугою в діяльності всієї ЦБС позначився 1992 і 1997 рр.,  коли в районі було закрито 10 сільських бібліотек.
            З липня 1994 року Радехівську ЦБС очолила Ковальчук Галина Миколаївна з базовою вищою освітою (працювала зав.відділу комплектування та обробки літератури ЦРБ). Дальшому розвитку ЦБС, збереженню  авторитету, здобутого роками невтомної праці колективу, заважає вкрай незадовільне фінансування. Незадовільно почали комплектуватися фонди бібліотек, у малій кількості надходили періодичні видання. Такий стан справ змусив колектив до пошуку нетрадиційних форм роботи, до залучення спонсорів, використання можливостей різних благодійних організацій і товариств. Проводиться акція "Подаруй бібліотеці книгу". Впродовж багатьох років вкрай низьким залишається рівень-матеріально-технічного забезпечення. Лише в 2005 році міська рада подарувала бібліотеці комп'ютер старого зразка, не повністю укомплектованого, який бібліотека використовувала як друкарську машинку. А вже в 2011 році було закуплено новий комп'ютер з підключенням до Інтернету.
             З жовтня 2016 р. ЦБС очолила Коляда Наталія Володимирівна (повна вища освіта), яка працювала провідним бібліотекарем юнацької кафедри ЦРБ. Фонд бібліотеки - більше 38 тис. прим. документів. Користувачів - 3,4 тис.
    

Немає коментарів:

Дописати коментар